Kamu Hukuku (Devlet Kuramı) Vize Sonrası 1. Ders Notu

1.20 

12 sayfa PDF dökümanı.

Stokta yok

Açıklama

12 sayfa.  Kamu Hukuku (Devlet Kuramı) Vize Sonrası 1. Ders Notu

Modern düşünceye ilişkin genel bir değerlendirme yaptığımızda düşünürleri ele alıyoruz bir de genel sorunları tartışmak istiyoruz.
16. yy dan itibaren Avrupa toplumunda bir değişi süreci başlar bu sürecin adı feodaliteden kapitalist topluma geçiş sürecidir. Bu sürecin noktalandığı, yani feodalitenin tamamen gücünü yitirdiği dönem olarak 18. Yy olarak söylenir. 18. yüzyılın sonlarına doğru Almanya da Fransa da feodalite tamamen ortadan kalkar ve modern topluma geçiş başlar.
Moderniteye ilişkin çok farklı tartışmalar vardır. Genel anlamı itibari ile modern düşünce, modern toplum 2 farklı açıdan ele alınmaktadır.
– liberal kapitalist bir biçimde kullanılan bir modern toplum düşüncesi
– Genel anlamı itibariyle eski toplumsal yapılanmadan kopuşun yaşandığı dönem
Sosyal ya da doğal olaylar ele alınırken doğrudan ele alınmamıştır, mesela 18. Yy itibariyle bilimlerde Türk eğitimi ortaya çıkmıştır.
Ortaçağ toplumunda özellikle Hristiyanlıkla şekillendirilen toplumda her şey tanrıya gönderme yapılarak açıklanır. Tanrı vardır ve bütün her şey onun çerçevesinde açıklanır. Mesela ortaçağ İçin Örnek verirsek, fizik biliminin, kimya biliminin eğer bir değeri ve Önemi varsa bu değer ve önem tanrının yarattıklarına yaptığı açıklama gücünden kaynaklanır düşüncesi vardı. Yani doğa bilimleri dahi ilahiyatın katkısı dâhilinde bir değere sahip olmuştur.